Piękna i zdrowa także latem

O skórę trzeba dbać niezależnie od pory roku, jednak warto pamiętać, że latem nasza cera jest szczególnie narażona na wiele negatywnych czynników zewnętrznych. Choć opalona twarz to świadectwo tego, co w lecie najprzyjemniejsze, na dłuższą metę, przy braku odpowiedniej pielęgnacji skóra staje się odwodniona, przesuszona, uwydatniają się zmarszczki. A to i tak tylko te z lżejszych skutków braku ochrony przed słońcem.

W skrócie, należy pamiętać o pięciu zaleceniach:

  1. Dbaj o ochronę przeciwsłoneczną (skóry oraz oczu) i nawilżenie
  2. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu (pisaliśmy o tym już na blogu)
  3. Nie zaniedbuj aktywności fizycznej
  4. Zapewnij swojemu organizmowi właściwą ilość snu
  5. Korzystaj z dobrodziejstw lata: świeżych owoców i warzyw, pełnych witamin

DSC_4852

Ochrona przeciwsłoneczna i nawilżenie skóry

Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna ma nas uchronić nie tylko przed nieprzyjemnymi oparzeniami i wyglądem „buraka”. Niewidzialna ultrafioletowa część światła słonecznego niesie ze sobą dużą energię. Promienie nie zatrzymują się na skórze, ale wnikają w głąb, uszkadzając DNA jej komórek i powodując mutacje, które z biegiem czasu mogą doprowadzić do nowotworu. W Stanach Zjednoczonych rak skóry to najczęściej występujący nowotwór. Jest diagnozowany 3,5 mln razy rocznie, dopada co piątego Amerykanina. W Polsce, co roku taką diagnozę taką słyszy 3 tys. osób.

Na szczęście, ochrona przeciwsłoneczna jest dostępna dla każdego. Wystarczy odpowiedni krem, okulary przeciwsłoneczne z wysokim filtrem oraz nakrycie głowy – czapka z daszkiem lub kapelusz. Czym kierować się przy wyborze kremu z filtrem? Na pewno SPF, czyli Sun Protection Factor – wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej. Ale, co nie każdy wie, nie tylko: SPF dotyczy jedynie promieniowana UVB i określa zdolność kosmetyku do ochrony przed poparzeniami. Prócz promieniowana UVB, musimy chronić się również przed promieniowaniem UVA. Uszkadza ono włókna kolagenowe w skórze, jest odpowiedzialne za efekt fotostarzenia. Obok SPF istotne jest też oznaczenie PPD (PA)/IPD. Im wskaźnik jest większy, tym lepiej: mówi nam o tym, w jakim stopniu krem chroni nas przed UVA. Jest jedno miejsce, na które nie da się nałożyć kremu – nasze oczy, bardzo wrażliwe na nadmiar ultrafioletu. Przyspiesza on zwyrodnienie plamki żółtej, rozwój jaskry i zwiększa ryzyko nowotworu. Dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrem są więc podstawą.

A jak nawilżać skórę latem? Najważniejsze jest systematyczne używanie kosmetyków nawilżających oraz natłuszczających. Do codziennej pielęgnacji wybierz te kosmetyki, które zawierają sprawdzone i efektywne składniki. Witamina A przyspiesza regenerację skóry i zmniejsza przebarwienia, alantoina i d-panthenol łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację, ten drugi zatrzymuje również wilgoć, znikając głęboko w skórę. Gliceryna natłuszcza skórę, również w jej głębszych warstwach, dzięki czemu staje się ona gładsza.  Kolejnym, ważnym składnikiem jest olej z pestek kamelii japońskiej (tsubaki oil). Zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, witaminy: A, B oraz E oraz skwalan; nawilża i regeneruje skórę oraz chroni przed promieniami UV. Znajdziesz go w kremach Eparence.

okulary

Dieta na lato

Spożywaj produkty bogate w witaminy A, C i E, szczególnie latem, gdy mamy dostęp do świeżych warzyw i owoców. Witaminę A znajdziesz w marchwi, szpinaku, melonach, witaminę C w truskawkach, papryce, jagodach, brokułach i cytrusach, zaś witaminę E w warzywach liściastych i orzechach – a to jedynie niektóre z propozycji. Produkty pełnoziarniste i jajka (od sprawdzonych hodowców!) są za to źródłem biotyny, składnika zapobiegającego chorobom skóry i wzmacniającego włosy oraz paznokcie.

Pamiętaj, że niektóre substancje przyśpieszają powstawanie zaczerwień i oparzeń słonecznych. Należą do nich m.in. niektóre antydepresanty, niektóre antybiotyki (Tetracyklina, Doksycyklina), oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. Ibuprofen, Naproksen). Jeśli planujemy więc opalanie, a zażywamy jakieś leki, warto dowiedzieć się od naszego lekarza czy mogą one wpływać na naszą skórę. Także kosmetyki (perfumy, woda kolońska, ziołowe maseczki) zawierające psoraleny mogą powodować zmiany skórne po ekspozycji na promienie UV.

Straszymy i straszymy, ale kto z nas nie kocha słońca? Wśród tych wszystkich wad, ma przecież bardzo znaczące pozytywne działanie: dodaje nam energii i poprawia humor. Nie bez powodu, tak ważna dla naszego organizmu witamina D nazywana jest „słoneczną witaminą”. Żeby uzupełnić jej dzienną dawkę wystarczy spędzić na słońcu 15 minut. Korzystajmy więc ze słonecznych dni, nie zapominając o niezbędnej ochronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *