Boli Cię głowa? Napij się wody!

Ostatnio zaprosiliśmy Was do udziału w wiosennym konkursie. Ocenialiśmy najciekawsze odpowiedzi na pytanie „Jak dbasz o siebie na wiosnę?” Nawilżanie skóry, odżywianie zmęczonych po zimie włosów, mniej lub bardziej intensywne ćwiczenia fizyczne – to niektóre z odpowiedzi. Naszą uwagę zwróciło w szczególności jedno zdanie: „Na koniec najważniejszy krok, który powoli wprowadzam: zacząć pić więcej wody”. Dziś opowiemy Wam krótko o tym, dlaczego woda jest tak ważna dla naszego organizmu.

Nasz organizm potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania. Woda w organizmie młodego człowieka to między 50-70% masy ciała: u niemowląt jest to 75%, podczas gdy u ludzi starszych zaledwie 55%. Odwodnienie może powodować problemy z koncentracją, bóle głowy, problemy z trawieniem, problemy skórne, zatrzymywanie wody w organizmie i wiele, wiele innych dolegliwości. Już samo pragnienie jest sygnałem ostrzegawczym naszego organizmu, że jesteśmy odwodnieni. water

Czemu powinniśmy pić wodę?

Po pierwsze, najbardziej podstawowa rzecz: jeśli nie będziesz pić wody, umrzesz. Zależnie od otoczenia, w jakim się znajdujemy, możemy przetrwać tylko parę dni bez wody, w przeciwieństwie do jedzenia. To rzecz w zasadzie oczywista, wiedza na poziomie szkoły podstawowej. Dlaczego więc woda nie jest dla nas priorytetem?

Po drugie, jest naturalnym lekiem na ból głowy! Oczywiście – nie w każdym przypadku. Jednak wiele bólów głowy (migreny i bóle pleców również) to efekt odwodnienia.

Po trzecie, pomaga zmniejszyć wagę. Często wydaje nam się, że jesteśmy głodni, podczas gdy tak naprawdę organizm wysyła do nas informację, że potrzebuje wody. Woda również rozpuszcza i usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii.

Po czwarte, poprawia wygląd skóry. Odwodniona skóra ma większą skłonność do zmarszczek, staje się pergaminowa i pomarszczona. Każdy z nas wie, jak wygląda spękana ziemia na wysuszonym terenie. Nie chcemy przecież, by nasza skóra tak wyglądała?

Po piąte, poprawia funkcjonowanie wątroby, wypłukuje z organizmu toksyny.

Po szóste, amortyzuje stawy, tworzy elastyczny płaszcz ochronny dookoła ważnych narządów.
Po siódme, niweluje nieświeży oddech oraz dyskomfort spowodowany spierzchnięciem ust i suchością gardła.

Po ósme, pomaga nam się lepiej skoncentrować. W końcu nasz mózg składa się głównie z wody.

woda-w-org_infografika

Jak pić więcej wody?

Jak z każdym nawykiem, potrzeba czasu, by wprowadzić go w życie. Trochę samodyscypliny i już za miesiąc zdziwicie się, jak mogłyście żyć bez dwóch litrów wody dziennie.

  1. Pomyśl o czynności, którą bez względu na wszystko, wykonujesz zawsze rano. Nam, pierwsze, co przychodzi do głowy, to umycie zębów. Zakoduj sobie w głowie, żeby zawsze przed/po tej czynności, wypić szklankę wody. Tak rozpoczęty dzień na pewno będzie lepszy.
  2. Gdzie spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia? Zadbaj, żeby zawsze stała tam butelka wody.
  3. Zawsze miej w torebce małą butelkę.
  4. Ustaw sobie telefonie przypomnienie o piciu wody. Na rynku jest mnóstwo bezpłatnych aplikacji, które pomagają nam utrzymać odpowiednie nawilżenie. Co więcej, można to potraktować również jako zabawę: przykładowo, pozwala na to aplikacja PlantNanny. Kiedy w prawdziwym życiu wypijemy określoną ilość wody, wybieramy wirtualne naczynko o wskazanej pojemności i klikamy, przytrzymując odpowiedni przycisk palcem. Dzięki temu nasza roślinka będzie przyswajać wodę razem z nami, zdobywając kolejne poziomy. Każdego dnia będziemy mogli cieszyć się jej wzrostem i tym jak przybiera zupełnie nowe kształty.
  5. Zrób sobie wyzwanie! Wydrukuj, powieś na ścianie i po każdej wypitej szklance wody – zakreślaj.

I na koniec ważna informacja: woda, oznacza „czystą” wodę. Coca cola, soki owocowe, kawa, a nawet owocowe wody ze sklepów, nie dorastają do stóp butelce mineralnej wody. Jeśli nie możecie przekonać się do smaku czystej wody, spróbujcie dodać do niej owoce – sami. Cytryna i pomarańcza to tylko niektóre z nich. Czemu nie spróbować orzeźwiającej wody malinowej własnoręcznej roboty? Ogranicza Was tylko wyobraźnia. Tym bardziej, że z każdym miesiącem na straganach pojawi się coraz więcej sezonowych owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *